Uživanje brezalkoholnega piva bo zmanjšalo možnost, da zbolite

Pivo ni le alkoholni napitek, zaradi katerega se vsako leto v oktobru zberejo množice ljudi v Münchnu. V pivu ni le alkohol temveč tudi snovi, ki so blagodejne za naše telo. Med drugim zmanjšujejo vnetje. Zanimiva raziskava, ki je nastala prav v mestu piva – Münchnu, je pokazala, da je uživanje brezalkoholnega piva smiselno za tekače, ki radi zbolevajo.

beer2O pivu smo že pisali. Tokrat pa nam je pod roke prišla še ena zanimiva študija iz tega področja (Scherr in drugi, 2012), v kateri so ugotavljali učinkovitost pitja brezalkoholnega piva v odvisnosti od obolenj. V čiste podrobnosti ne bomo šli, saj vas najbrž biokemija ne zanima preveč. A nekaj podrobnosti je vseeno zanimivo vedeti. V alkoholnih pijačah je več kot 200 organskih in anorganskih spojin, med katere sodijo tudi polifenoli (teh naj bi bilo okoli 50 in izvirajo iz ječmena ter hmelja), o katerih zaradi težavnosti raziskovanja ne vemo prav veliko, a vendarle se nekako nakazuje, da naj bi pozitivno učinkovali na naš organizem. Zaradi podobnih snovi so najbrž pozitivne učinke zaznali tudi pri rdečem vinu, kavi, zelenem čaju …

V raziskavi so testirali so tekače, ki so se udeležili maratona v Münchnu in jih merili 5 tednov (3 tedne pred in 2 tedna po maratonu). V eni skupini so tekači dnevno spili 1-1,5 litra brezalkoholnega piva, v drugi pa enako količino placebo pijače, ki ni vsebovala teh “skrivnostnih” snovi, bila pa je skorajda identičnega okusa kot brezalkoholno pivo.

Ugotovili so, da so tekači, ki so uživali brezalkoholno pivo zbolevali v veliko manjši meri kot tisti, ki so pili placebo napitek. Ugotovili so tudi, da je bilo vnetje po maratonu v eksperimentalni skupini značilno nižje.

Kaj pa alkoholno pivo? Razen dodatka alkohola drugih razlik najbrž ni. No, seveda z alkoholom ne smemo pretiravati … A eno pivo dnevno ne bo najbrž nikomur škodilo, sploh, če ob njegovem pitju uživate …

Tim Podlogar
Kineziolog

 

Scherr, J., Nieman, D. C., Schuster, T., Habermann, J., Rank, M., Braun, S., … Halle, M. (2012). Nonalcoholic beer reduces inflammation and incidence of respiratory tract illness. Medicine and Science in Sports and Exercise, 44(1), 18–26. http://doi.org/10.1249/MSS.0b013e3182250dda